Optymalizacja podatkowa – co warto wiedzieć?

Podatki niemal zawsze kojarzą się z czymś nieprzyjemnym – i trudno się temu dziwić, wszak jest to swego rodzaju danina państwa, od której nie ma ucieczki. Nie dziwi zatem fakt, iż wielu przedsiębiorców poszukuje sposobów, aby zmniejszyć obciążenia podatkowe, a jednocześnie nie wykraczać poza obowiązujące przepisy prawne.

Rozwiązaniem jest optymalizacja podatkowa, która pozwala obniżyć tego rodzaju obciążenia, a co za tym idzie poprawić wynik finansowy własnego przedsiębiorstwa. I chociaż pojęcie brzmi nieco kontrowersyjnie (niczym kreatywna księgowość, która przecież jest pojęciem negatywnym), to jest to zjawisko w pełni legalne i co więcej – dostępne w polskim prawie podatkowym.

Optymalizacja podatkowa – co to jest i jakie są jej cele?

Optymalizacja podatkowa to pojęcie nie obce księgowości. I chociaż w polskich przepisach prawa próżno szukać jej konkretnej definicji, to każdy doradca podatkowy doskonale zna to pojęcie. Co oznacza ono w praktyce? Otóż są to określone czynności (podkreślamy – zgodne z prawem), których głównym celem jest zminimalizowanie lub całkowite uniknięcie obciążeń podatkowych .

Można to osiągnąć dzięki optymalnym i najbardziej korzystnym działaniom, które są dopuszczalne w ramach obowiązującego prawa. Celem tak pojętej optymalizacji jest zmniejszenie obciążeń fiskalnych do najbardziej korzystnego poziomu. I co warte podkreślenia – działania te mogą być podejmowane we wszystkich obszarach działalności danego przedsiębiorstwa. Zadaniem dobrego biura rachunkowego jest wskazanie swojemu klientowi takiej drogi, która pozwoli ten cel osiągnąć.

Przykłady optymalizacji podatkowej

Optymalizacja podatkowa może być zastosowana na wielu płaszczyznach. Wśród tych najbardziej powszechnych działań można wymienić:

działania w specjalnej strefie ekonomicznej łączenie spółek restrukturyzacja spółki tworzenie grup kapitałowych utworzenie spółki europejskiej działania w ramach spółki osobowej, a nie kapitałowej (co pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania)wybranie najbardziej korzystnego opodatkowania (na przykład ryczałt lub podatek liniowy)rozliczanie strat zwolnienia z VAT odliczenia naliczonego podatku.

Przykładów legalnej optymalizacji podatkowej jest w księgowości znacznie więcej, a w wyborze tej najkorzystniejszej opcji powinien pomóc doświadczony doradca podatkowy. Dlatego też – podążając za wizją mniejszych podatków – warto wybrać sprawdzone biuro rachunkowe, którego pracownicy znają obowiązujące przepisy i śledzą pojawiające się nowelizacje oraz zmiany.

Optymalizacja podatkowa to działania całkowicie legalne, które pozwalają zmniejszyć wysokość corocznych obciążeń podatkowych. Mówiąc o tym zjawisku warto pamiętać o tym, iż nie jest to jednoznaczne z uchylaniem się od opodatkowania, które jest nielegalne. Mówiąc najprościej – dzięki optymalizacji podatnicy mogą płacić tyle, ile naprawę muszą. Jednak aby w pełni skorzystać z możliwości optymalizacji, to warto zgłosić się do doświadczonego doradcy podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed