Rejestracja, przekształcanie, likwidacja działalności – co należy o tym wiedzieć?
Każda osoba myśląca o rozpoczęciu działalności gospodarczej na własny rachunek powinna znać podstawowe czynności w zakresie funkcjonowania owej działalności – takie jak rejestracja, przekształcanie czy likwidacja. Tylko dokładne zapoznanie się z wyżej wymienionymi zasadami pozwoli na prawidłowe prowadzenie działalności.
Rejestracja działalności
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej jest jej zarejestrowanie. W tym przypadku niezbędnych jest kilka podstawowych czynności – od podjęcia decyzji o formie i rodzaju prowadzenia działalności (jednoosobowa działalność bądź jedna z form spółek), poprzez zarejestrowanie działalności w odpowiednim rejestrze (CEIDG bądź KRS), aż po obowiązkowe zgłoszenia (na przykład VAT, ZUS bądź GUS). Dopiero po spełnieniu wszystkich tych obowiązków można rozpocząć pełnoprawną działalność.
Przekształcanie działalności
Wiele osób w trakcie prowadzenia konkretnej działalności gospodarczej decyduje się na jej przekształcenie. Przyczyny takiej decyzji mogą być bardzo różne – chęć optymalizacji finansowej, restrukturyzacja, rozwój wymagający zmiany prawnej, nawiązanie współpracy i wiele innych. W takim przypadku konieczne jest złożenie określonych wniosków, które zmienią charakter prawny danego przedsiębiorstwa. Trzeba też pamiętać o tym, iż przekształcenie działalności często wiąże się ze zmianą sposobu funkcjonowania danej firmy.
Likwidacja działalności
Prowadzenie działalności gospodarczej w niektórych przypadkach wiąże się z jej likwidacją. Jej przyczynami nie zawsze są problemy finansowe – czasem taki krok wynika z zupełnie innych powodów (na przykład chęć rozpoczęcia czegoś zupełnie innego i nowego). W takim przypadku (podobnie jak przy rejestracji i przekształcaniu działalności) niezbędne są pewne czynności, które normują ten stan pod względem prawnym. Tutaj należy pamiętać, iż nie wystarczy jedynie wyrejestrować firmę – trzeba dopełnić wszelkich formalności, które zamykają ten etap.
Wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności – w tym rejestracja, ewentualne przekształcenie bądź likwidacja – wymagają szeregu czynności prawnych, których nie da się pominąć. I chociaż wiele z nich jest znacznie prostszych i łatwiejszych niż jeszcze kilka lat temu, to jednak wymagają pewnej wiedzy.
Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy szybko i profesjonalnie pomogą przejść przez wszelkie zawiłości i niejasności prawne. Wszelką pomocą służą pracownicy kancelarii podatkowej, której pełna oferta znajduje się na stronie naszej stronie.